Каліграфія – найпоширеніший на Сході вид мистецтва красивого і чіткого письма, яке не тільки переслідує мету зручності читання, але й повідомляє письму емоційно-образну графічну виразність, а графічному знаку надає емоційно-символічне значення та передає в ньому як сутність слова, так і думки та почуття каліграфа.
Китайські мудреці стверджували, що «каліграфія – це музика для очей». Також її називають безпредметним живописом і беззвучною музикою. А ще, каліграфія – це танок без виконавця, архітектура без конструкцій та будівельних матеріалів. Дійсно, рух руки з пензлем, насиченим тушшю, схожий на своєрідний танок, підвладний внутрішній творчій зосередженості майстра, здатний створювати на білому аркуші особливу ритмічну гармонію чорних ліній, штрихів, крапок – гармонію, яка транслює нескінченну гаму людських думок, почуттів і настроїв. Тому каліграфія є ключем до багатьох інших споріднених видів мистецтва, які, черпають в ній своє натхнення. Каліграфія прирівнюється до таких видів мистецтва, як поезія і живопис, у ній знайшли своє відображення і основні філософсько-естетичні принципи, пов᾿язана з уявленнями про сили і закони загального розвитку.
Актуальність навчання вихованців гуртків «Карате-до» і «Кобудо» (керівник гуртка Шухман О.Е., м. Маріуполь) каліграфії обумовлюється тим, що в умовах глобалізації освіти сприяє підвищенню інформаційної насиченості освітнього процесу, розширенню кругозору та розвитку у вихованців пізнавального інтересу до історії японської мови, а через мову до історії і культури держави, толерантності й полікультурності, пам’яті, дрібної моторики, творчих здібностей, а також виховує у дітей відчуття охайності, терплячості, працелюбства та наполегливості.